سئو سایت

سئو دسته بندی

سئو دسته بندی

سئو دسته بندی از مهم ترین مباحث در سئو می باشد که متخصصین سئو اهمیت زیادی برای آن قائل نیستند و حتی اگر از اهمیت و تاثیرات فوق العاده آن با خبر باشند، بازهم سئو دسته بندی یکی از چالش های سئو محسوب می شود. در این مقاله از وبسایت فرامارکتینگ در مورد اهمیت سئو و چگونگی انجام دادن آن بحث خواهیم کرد.

صفحات دسته بندی چیست؟

صفحات دسته بندی، صفحاتی هستند که امکان تفکیک کردن و مرتب کردن محصولات، مقالات، نمونه کارها و … را با توجه به ویژگی های هرکدام از آن ها می دهد. صفحات دسته بندی همانند صفحه اصلی است با این تفاوت که بخش خاصی از پست های وبسایت را نشان می دهند.

سئو دسته بندی

صفحات دسته بندی باعث می شود تا مخاطبان بتوانند به راحتی چیزی را که می خواهند پیدا کنند. این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است که در ادامه مفصل به آن ها خواهیم پرداخت.

توجه داشته باشید که دسته بندی ها با برچسب ها تفاوت دارند. دسته بندی ها موضوعات را کلی تر از هم تفکیک می کند. در واقع دسته بندی ها اولین لایه طبقه بندی محتوا است و باعث می شود محتوا های شما به طور منظم و طبقه بندی شده نمایش می دهد اما برچسیب ها دومین لایه طبقه بندی محتوا است که کمی جزئی تر از دسته بندی است.

اهمیت سئو دسته بندی

همانطور که گفته شد دسته بندی ها اهمیت زیادی برای طبقه بندی محتوا شما دارند. وجود دسته بندی های مناسب برای وبسایت باعث می شود تا کاربران به راحتی مواردی که به دنبال آن می گردند را پیدا کنند و تجربه رابط کاربری را به شدت افزایش می دهد.

سئو دسته بندی اهمیت بیشتری نسبت به مقالات دارد! بازدیدی که اکثر وبسایت ها از دسته بندی خود دارند، بسیار بیشتر از بازدیدی است که از مقالات خود دریافت می کنند. صفحات دسته بندی نوعی صفحات فرود (Landing Page) هستند در نتیجه سئو آن ها بسیار اهمیت دارد. برای مثال:

سئو دسته بندی

فرض کنید شما به دنبال خرید خانه هستید، هنگامی که شما سرچ می کنید خرید خانه انتظار دارید صفحه هایی برای شما در SERPS نمایش دادده شوند که تعدادی از خانه های فروشی با متراژ ها و منطقه های مختلف نمایش داده شود نه اینکه وارد صفحه فروش یک خانه خاص شوید، شما می خواهید انتخاب کنید پس به صفحه ای نیاز دارید تا انتخاب های زیادی برای شما قرار دهد تا حق انتخاب داشته باشید.

سئو کردن صفحات دسته بندی

سئو  صفحات دسته بندی از اهمیت زیادی برخوردار است اما معمولا توسط متخصصین سئو نادیده گرفته می شود. اهمیت سئو این صفحات از آن جایی اهمیت زیادی برخوردار است که برای سهولت بیشتر کاربران طراحی می شوند و سئو این صفحات قطعا مهم تر از سئو صفحات خاص شما مانند محصولات خاص یا مقالات و … می باشد.

در صورتی که شما اهمیت سئو دسته بندی را درک کنید و قصد انجام سئو دسته بندی را داشته باشید، ممکن است گوگل برای شما دردسر ساز شود؛ زیرا صفحات خاص معمولا از محتوا کامل تر و جامع تری برخوردار هستند. ضمن این که صفحات دسته بندی محتوا های دیگر سایت شما را در خود جای می دهد و معمولا به خودی خود محتوایی را ندارند.

برای سئو دسته بندی علاوه بر رعایت اصول سئو داخلی به چند نکته دیگر باید دقت داشته باشید:

ساختار صحیح دسته بندی

برای اینکه بتوانید صفحات دسته بندی را سئو کنید در مرحله اول باید ساختار درستی را برای دسته بندی هایتان پیاده کنید.

تعداد دسته بندی های اصلی را کاهش دهید

سعی کنید از استفاده بیش از اندازه دسته بندی های اصلی یا دسته بندی های لایه اول استفاده نکنید. در لایه اول دسته بندی ها باید به صورت کاملا کلی محصولات شما را دسته بندی کند و در لایه های بعدی جزئی تر شود. برای مثال، فرض کنید می خواهید برای گوشی های موبایل دسته بندی ایجاد کنید، لایه ابتدایی دسته بندی هایتان می تواند گوشی موبایل یا حتی اگر محصولات بیشتری دارید می تواند محصولات دیجیتال باشد نه اینکه در همان لایه ابتدایی گوشی های موبایل را بر اساس برند دسته بندی کنید.

دسته بندی ها باهم ارتباط داشته باشند

دسته بندی هایی که برای سایتمان انتخاب می کنید باید با یکدیگر ارتباط داشته باشد. حتی اگر دسته بندی های گسترده ایم دارید تلاش کنید دسته بندی هایمان بی ربط نباشد برای مثال سایت مانند دیجی کالا یکی از بزرگترین دسته بندی هارا میان سایت های ایرانی دارد اما تمامی دسته بندی های آن محصولات فروشی محسوب می شوند و شما میان آن دسته بندی مثلا تحت عنوان اخبار ورزشی پیدا نمی کنید.

اسم دسته بندی و کلمات کلیدی آن هارا هوشمندانه انتخاب کنید!

انتخاب نام و کامه کلیدی دسته بندی از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که شما تمامی نکات سئو را رعایت کنید و در صفحه اول و لینک های بالایی نتایج SERPS قرار بگیرید اما از کلمه کلیدی مناسب استفاده نکنید، ترافیکی را که انتظار دارید دریافت نخواهید کرد! باید نیاز های کاربر را بیابید.

سعی کنید نیاز های کرابران را تشخیص دهید. برای این کار خودتان را جای کاربران بگذارید و ببینید زمانی که کاربران دسته بندی یا کلمه کلیدی شما را جستوجو می کنند، به دنبال یک صفحه خاص یا یک محصول خاص می گردند یا دسته بندی کلی که شامل چند محصول یا صفحه هستند.

برای پیدا کردن بهترین کلمه کلیدی چند روش دارید:

سئو دسته بندی
الگو گرفتن از سایت های مشابه

برای این که بتوانید بهترین کلمه کلیدی را بیابید، سایت های مشابه و موفق را بیابید و ببینید که چه کلمات کلیدی را سئو کردند و از کدام نام ها برای دسته بندی هایشان استفاده کردند و از آن ها الگو بگیرید.

کمک گرفتن از گوگل

می توانید کلمات کلیدی مورد نظر را در گوگل سرچ کنید و ببینید کدام کلمات نتایج بیشتری را نمایش می دهد و کاربران کدام عبارت را بیشتر جستوجو کردند. می توانید از سایت keywordtool.io کمک بگیرید. این سایت به شما نشان می دهد که کدام کلمات هم معنی و هم خانواده میان کلمات محبوب تر است.

صفحات دسته بندی را کاربر پسند کنید

همانند سئو در تمامی صفحات و برگه های سایت، صفحات دسته بندی نیز به هر مقداری که کاربر پسند تر باشد، سئو بهتری نیز خواهد داشت. حتما می دانید که مهم ترین اصل گوگل برای امتیاز سئو رفتار کاربران است، یعنی شما باید هدفتان را فقط و فقط جذب رضایت کاربران قرار دهید نه موتور های جستوجو! حواستان باشد گوگل بسیار با هوش است و حتی با هوش تر هم خواهد شد و به خوبی رفتار کاربران را متوجه می شود.

الگوریتم های گوگل هر روزه آپدیت می شوند و الگوریتم های جدیدی به آن ها اضافه می شوند و نمی توان هیچ فاکتوری را در سئو تضمین کرد که مدت زمان زیادی همانگونه بمانند. ممکن است نکته ای که امروز برای سئو مفید است، در آینده مضر باشد! تنها چیزی که می توان از آن مطمئن بود، این است که هدف آن ها رضایت کاربر است.

برای این کار باید چند نکته را در نظر داشته باشید:

گرافیک زیبا تر، سئو بهتر

همان گونه که گرافیک زیبا در سئو تمامی صفحات تاثیر خوبی دارد، در صفحات دسته بندی نیز همین گونه است. گرافیک زیبا باعث می شود کاربران شما راحت تر با سایتتان ارتباط برقرار کرده و مدت بیشتری را در سایت شما سپری کنند. گوگل این موضوع را متوجه می شود و باعث می شود.

سرعت سایت را افزایش دهید

یکی از فاکتور های رضایت کاربران و موتور های جستوجو، سرعت سایت است. هرچه سرعت سایت شما بیشتر باشد، رضایت کاربران و موتور های جستوجو بیشتر می شود.

صفحات دسته بندی را منظم طراحی کنید

صفحات دسته بندی معمولا مطالب زیادی را در خود جای می دهند، سعی کنید طوری آن هارا کنارهم بچینید که کاربران بتوانند آن بخشی از محتوا را که می خواهند به راحتی پیدا کنند.

برای صفحات دسته بندی محتوا جداگانه بنویسید

محتوا های صفحات دسته بندی معمولا محتوا های دیگر سایت است که در آن جا جمع آوری می شوند. سعی کنید برای صفحات دسته بندی خود محتوایی مخصوص آن دسته بندی بنویسید. توجه کنید محتوایی که می نویسید باید با کیفیت باشد و نیاز های کاربران را بر طرف نماید. نوشتن محتوا 100 تا 300 کلمه می تواند مناسب باشد اما نوشتن بیش از 300 کلمه در صورتی که مفید و با کیفیت باشد می تواند برای سئو دسته بندی معجزه کند.

این محتوا می تواند توضیح کلی در مورد محصولات آن دسته بندی یا محتوا آن باشد. می توانید آن توضیحات را در انتهای تمام محصولات آن دسته بندی وارد کنید.

از URL های مناسب استفاده کنید

استفاده از URL های مناسب می تواند هم در جلب رضایت و اعتماد کاربر مفید باشد، هم در جلب رضایت موتور های جستوجو.

برای مثال domain.com/ProductCategory/Category2/ProductName

صفحات دسته بندی خود را به روز کنید

یکی از فاکتور های مهم در سئو، بروز بودن محتوا است. گوگل سعی می کند محتوا بروز برای کاربرانش نمایش دهد. درنتیجه سعی کنید بعد از مدتی، محتوای صفحه دسته بندی خود را به روز رسانی کنید.

از لینک ها استفاده کنید

همانند سئو در تمامی صفحات سایت، استفاده از لینک ها می تواند برای سئو دسته بندی شما مفید باشد. دقت کنید که از لینک های مرتبط استفاده کنید و از لینک سازی های افراطی بپرهیزید.

می توانید همانطور که در خود صفحات دسته بندی از لینک سازی استفاده می کنید، لینک خود دسته بندی هایتان را در نقاط دیگر وبسایتتان قرار دهید. برای مثال می توانید از در منوی خود یا خود محصولاتتان از لینک های صفحات دسته بندیتان استفاده کنید.

از BreadCrumbs ها استفاده کنید

برید گامپ یا خرده نان به لینک هایی گفته می شود که مسیر طی شده توسط کاربر تا آن صفحه ای که قرار دارد را نشان می دهد. می توان گفت نقشه از مسیر طی شده را نشان می دهد.

اشتباهات رایج در سئو دسته بندی

در ادامه به نکاتی می پردازیم که در صورت رعایت نشدن می تواند اثرات منفی برای سئو دسته بندی داشته باشد.

ایجاد دسته بندی های خالی

ایجاد دسته بندی های خالی باعث می شود تا سایت شما از نظر سئو افت کند. بعضی از متخصصان سئو گمان می کنند این کار باعث می شود تا در ابتدای کار، پروزه راحت تر پیش رود اما این کار باعث ایجاد صفحات خالی می شود کع امتیاز منفی دارد.

ایجاد دسته بندی های تکراری با برچسب ها

یکی از اشتباهات رایج در سئو دسته بندی، وجود دسته بندی و تگ های تکراری است که برای موتور های جستوجو یک امتیاز منفی محسوب می شود. این کار باعث می شود شما دو کلمه کلیدی یکسان داشته باشید به این کار کنیبالیزیشن (Cannibalization) می گویند.

جمع بندی

تبدیل شدن به یکی از قدرت های سئو نیاز به دانش و تلاش های زیاد و مستمر است. برای این کار باید به تمامی جزئیات سئو توجه داشته باشید. یکی از این جزئیات سئو صفحات دسته بندی است. سئو این صفحات را جدی بگیرید چون می توانند کاربران زیادی را برای سایت شما جذب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *